Vysoké nebo nízké zatemnění? Jak vybrat ty správné rolety Den a noc

Rozhodli jste se pořídit si nové rolety Den a noc od Fexi, ale váháte, jakou míru zatemnění zvolit? Níže jsme si pro Vás připravili pár základních informací, které je třeba o zastínění a zatemnění interiéru vědět. Zároveň se také dozvíte pár tipů, jak co nejlépe vybrat takové rolety, se kterými budete u sebe doma maximálně spokojeni. 

clanek_001

Co jsou to rolety Den a noc od Fexi? 

Rolety Den a noc od Fexi představují nadčasovou a minimalistickou variantu zastínění, která do interiéru propouští požadované množství denního světla, příjemně reguluje ostrý sluneční svit a zároveň se během chvilky dá téměř úplně zatemnit. Velice snadno se ovládá, je vyrobena z prvotřídních materiálů a díky skutečně pestré škále nabízených barev se skvěle hodí do každého prostoru.

clanek_002

Různé rolety do různých místností

Hned na začátek je dobré si říct, že každá místnost má své specifické potřeby. Jedny a ty samé rolety se proto nemusí hodit do ložnice, koupelny i pracovny. Zkrátka s roletami, se kterými budete spokojeni například v kuchyni, nemusíte být spokojeni v dětském pokoji. 

Ložnice, dětský pokoj či pokoj pro hosty slouží primárně k odpočinku a spánku. Naopak obývací pokoje, kuchyně či pracovny jsou nejvíce využívány přes den k práci a relaxaci. Právě na to je při výběru nových rolet zapotřebí myslet. Vždy se proto snažte dopředu pečlivě zvážit, co od rolet v dané místnosti očekáváte a jakou chcete, aby plnily funkci. Zda by měly být schopny místnost zcela zatemnit, nebo v ní mají pouze příjemně regulovat sluneční paprsky

Vysoké versus nízké zatemnění 

To, jak bude světlo v dané místnosti regulováno, se odvíjí především od samotného designu rolet. Samotná látka na roletách Den a noc Fexi je pak tvořena pruhy ze dvou různých materiálů, kdy první je síťka, která průchodu světla prakticky vůbec nebrání. Druhý pruh je naopak neprůhledná látka, nebo průsvitná jen do jisté míry v závislosti na gramáži látky, ale především tedy na barvě látky. Co se týče průsvitnosti daných látek, tak obecně platí, že čím tmavší tkaninu zvolíte, tím většího zastínění dosáhnete

Všechny látky rolet Den a noc Fexi ovšem částečně propouští světlo a nejsou 100% zatemňující. Většího zastínění můžete jednoduše dosáhnout pořízením tmavšího odstínu a vyšší gramáží. Největší míry zastínění dosáhnete tehdy, pokud si pořídíte zatemňovací rolety Den a noc z řady Blackout. Ty poskytnou Vašemu domovu co možná největší zatemnění. 

Podle toho, jak daná látka a materiál propouští světlo, se hodí do určitých místností. Aby tedy mohly rolety dotvořit atmosféru daných pokojů co možná nejlépe, je třeba se na výběr konkrétních látek zaměřit opravdu důkladně. 

Z hlediska estetického obecně platí, že světlejší barvy opticky zvětšují prostor. Navíc mají světlejší barvy tu výhodu, že se esteticky hodí téměř všude, neboť například taková bílá či béžová barva skvěle zapadne do každého interiéru. Světlé látky zkrátka působí čistě, elegantně a vzdušně. Skvěle se kombinují s dalšími prvky v místnosti a zároveň na sebe zbytečně neupoutávají pozornost. 

Ovšem i látky blackout mají mnoho výhod. Tmavší barvy totiž dokáží zútulnit každý prostor a díky své nápaditosti se hravě stanou skvělým doplňkem, který neplní pouze funkci praktickou, ale také estetickou. 

clanek_003

Kam se hodí rolety se světlejšími látkami?

Čím světlejší látka je, tím více světla propouští. Díky těmto vlastnostem se světlejší rolety hodí především do těch místností, které nechceme úplně zatemnit, ale pouze v nich chceme příjemně regulovat míru příchozího světla

Světlejší látky jsou proto ideální například do kuchyní či obývacích pokojů, kde není úplné zatemnění žádané. 

Není ovšem vyloučeno, že i zatemňující látka nemůže být světlá. V naší blackout řadě najdete například krémové či šedé látky, které dokáží místnost také značně zatemnit. Takové látky mají většinou vyšší gramáž a jsou uvnitř neprůhledného pruhu doplněny o ještě jednu látku navíc, která představuje další překážku pro průchod světla. 

clanek_004

Kam se hodí rolety s tmavšími látkami? 

Naopak tmavší látky se hodí především do místností, které chceme co nejvíce zatemnit. Jak už bylo výše zmíněno, tyto látky nemají schopnost zatemnit místnost na 100 %, ale míra jejich zastínění je opravdu velmi přijatelná. Je totiž dobré si uvědomit, že se ještě stále jedná o rolety, které jsou přidělány na okně, 100% míru zatemnění tedy ani nelze očekávat. 

A právě díky svým nadmíru uspokojivým zatemňovacím schopnostem jsou blackout rolety Den a noc vhodné především do pokojů, kde spíme – tedy do ložnic, dětských pokojů a pokojů pro hosty. Takové rolety mohou během dne sloužit k příjemnému zastínění a večer, kdy se chystáme spát, je můžeme snadno zatemnit. 

clanek_005

Blackout rolety

Pokud jste se tedy rozhodli, že do interiéru svého domu hledáte Blackout rolety, které místnost maximálně zatemní, pojďme si nyní přiblížit, co přesně tyto rolety představují. 

Blackout rolety se vyznačují velmi vysokou mírou zatemnění. Vnitřní vrstvu tvoří tmavá vlákna, díky čemuž dochází k maximálnímu možnému zatemnění místnosti. Jak už bylo výše zmíněno, takové rolety se proto budou hodit obzvláště do místností, ve kterých spíme – do ložnic nebo dětských pokojů.

Zatemní blackout rolety místnost na 100 %? 

Je nutné si uvědomit, že i sebelepší zatemňující roleta není zeď. Tam, kde je mezera mezi roletou a zdí, samozřejmě nějaké světlo pronikat bude. Pásky neprůsvitné látky rovněž nejsou přitisknuty přímo jeden na druhý, a nějaká mezera mezi nimi tak být musí. I zde tedy může z části pronikat světlo. 

I tak rolety Den a noc od Fexi na trhu představují tu největší možnou míru zatemnění. Dokonce i běžné žaluzie, které jsou z neprůhledného hliníku, propouštějí více světla než blackout rolety Den a noc Fexi. Pro naprosté zatemnění ideálně zkombinujte vnitřní Blackout rolety Den a noc Fexi s venkovními roletami. 

A i když platí, že světlejší látky méně zatemňují, v řadě látek, označených jako blackout, jsou i přírodní a světlé odstíny – pískovec, světle šedá, či béžová, jejichž míra zatemnění je více než skvělá. 

clanek_006

Vzorky až k Vám domů pro snazší výběr

A jestliže si nejste jisti, jaké konkrétní rolety Den a noc Fexi si máte pořídit, nechte si zaslat až 8 vzorků zcela zdarma, a vyberte si tak ten pravý odstín přímo u Vás doma. Správně odhadnout, jak budou rolety po instalaci v dané místnosti působit, nemusí být totiž vůbec snadné. I když na našem e-shopu uvádíme obrázky, které nejsou jen ilustrativní, ale maximálně ukazují, jak rolety skutečně vypadají, každý monitor může být nastaven jinak, proto může docházet k rozdílům v jednotlivých odstínech. Právě z toho důvodu Vám nabízíme vzorky látek, se kterými si představu uděláte mnohem lépe

Pokud si tedy nejste jisti, jaký odstín nových rolet Den a noc Fexi ideálně zvolit, neváhejte a objednejte si nezávazně vzorky látek. Jsou zdarma a dorazí k Vám domů skutečně rychle.

Vidět vzorky konkrétních látek v obchodě či na internetu Vám neusnadní výběr tak, jako když je můžete vidět naživo přímo ve své ložnici. Nejlepší je tedy nechat si od nás poslat vybrané vzorky, a ty si následně doma přiložit k podlaze, nábytku, oknu či ke stěně v dané místnosti, a až poté si rolety v klidu objednat. 

Zároveň nás také můžete kontaktovat a poradit se s naším personálem, který je tu pro Vás od pondělí do pátku od 8 do 16 hodin. Ať už si tedy během výběru, objednávky či montáže nebudete s čímkoliv vědět rady, neváhejte se na nás obrátit, jsme tu pro Vás.