Rolety Den a noc jsou estetické

Stínicí techniku má dnes snad už každý byt či kancelář. Na trhu je jich nepřeberné množství druhů – žaluzie, závěsy, paravany, rolety římské, plisé a další. Jedním z nejmladších přírůstků do výčtu stínicích prvků jsou rolety Den a noc. Jaké výhody přinášejí? Jak se ovládají? A hlavně jakým jsou přínosem pro estetický dojem z Vašeho bytu?

clanek_001

Jak rolety Den a noc fungují

Ještě jste neviděli rolety Den a noc nikde nainstalované? Nevadí. Ukážeme si, o co vlastně jde a jak roleta Den a noc funguje. 

Rolety do oken Den a noc jsou konstrukčně podobné jako klasické rolety – látka se vysouvá a zasouvá do kazety, umístěné nad oknem. Rozdíl je ale v tom, že zatímco u běžných rolet se odvíjí jeden konec rolety a druhý je uchycený v kazetě, rolety Den a noc mají oba konce látky uchyceny uvnitř kazety a odvíjí se vlastně smyčka. Stejně, jako třeba u zavěšené kladky.

Kdybychom si látku z kazety vyndali a rozložili ji, uviděli bychom, že se skládá ze dvou opakujících se pruhů látek. Připomíná tedy takový přechod pro chodce. Jeden pruh je vždy průhledný a druhý tvoří plná látka.

Jak se látka postupně odvíjí, vznikají 2 překrývající se vrstvy se střídavými pruhy plné a průsvitné látky. Zadní část je nehybná a přední se přes ni posouvá. Tím dochází k plynulému překrývání pruhů. 

Snadno tedy můžete regulovat množství světla prostě tím, že nastavíte, jakým způsobem se proužky látky budou překrývat. Pokud se kryje průhledný proužek vepředu s dalším průhledným vzadu, docílíte vysokého množství průchozího světla. Postupným překrývání průhledných proužků plnou látkou více a více stíníte.

Existují přímo i zatemňující rolety Den a noc, které garantují nejvyšší úroveň zatemnění, vhodné třeba do ložnice či dětských pokojíků, ve kterých se spí.

Rolety Den a noc tedy přinášejí výhody rolet spolu s výhodami žaluzií. Lamely žaluzií totiž připomínají ony textilní pruhy látky. Ovládání a konstrukce rolet Den a noc je ale o dost jednodušší, než je tomu u žaluzií. Nicméně občas můžete slyšet termín „žaluzie Den a noc“. Jde ale stále o jeden a ten samý výrobek.

Nejlépe si uděláte představu o ovládání a principu rolet Den a noc z našeho videa:

Jaké látky se používají

Při výrobě rolet a výběru látky se musí dbát na spoustu kritérií. Například:

  • Úroveň průsvitnosti. Je jasné, že u pruhu, který má zajistit plný průchod světla, jde spíše než o látku, o síťku. Cílem je naprostá průhlednost. Ovšem látka, která má okno zastínit, už musí být neprůhledná. Možná jen zčásti průsvitná. To pak propouští část světla i po plném zatažení. To je vhodné třeba do obývacího pokoje, který neslouží pro spaní. Jde-li nám ale o vytvoření Blackout látky, která se pak použije pro zatemňující rolety Den a noc, saháme po tmavších a silnějších látkách. Některé rolety dokonce používají látky částečně pogumované pro zvýšení neprůsvitnosti.
  • Bezpečnost. Látka je celkem hořlavý materiál. Pokud by rolety používaly jakoukoli neupravenou textilní látku, nebylo by to bezpečné. Proto naše látky, označené jako FR, speciálně upravujeme impregnací pro ztížení hoření.
  • Estetika. Jednou z největších výhod rolet Den a noc je, že se nemusíme vůbec omezovat v barvách, vzorech a dekorech. Najdete jednobarevné látky, látky se vzorem nějaké přírodniny (například dřevo či kámen), či vzorované látky

Rolety FEXI si zakládají na tom, že kromě těchto základních kritérií vynikají i svou kvalitou. Kvalita je vlastně tím hlavním, co rolety FEXI charakterizuje. Naše látky se proto netrhají na okrajích, jak to občas vídáme u levnější konkurence, zachovávají si svůj tvar, nekroutí se a nemačkají.

Rolety Den a noc jsou estetické

Obtěžuje-li Vás přímé slunce, které bez zábran proniká nechráněným oknem do pokoje či kanceláře, je to jistě důvod pořídit si nějaký typ zastínění. Ale nejde jen o prostou funkčnost. Obyčejné žaluzie nebo klasické panelákové béžové rolety byly spíše pro ostudu. No, v nejlepším případě fungovaly jako uniforma – všichni mají stejné.

U rolet Den a noc je to naprosto jiné. Tady nezabere nejvíc času přemýšlení, jak změřit rolety Den a noc, aby se mi krásně vešly na okno. Ani se moc nezdržíte u rozhodování, jestli rolety upevnit vrtáním do okna, do zdi, nebo zda si pořídit rolety Den a noc bez vrtání. Nejvíce času Vám pravděpodobně zabere výběr barev.

Nějaká omezení sice existují, ale v zásadě máte naprostou svobodu v rozhodování. Už jsme zmínili možnosti, jaké v tom estetickém ohledu máte – jedna základní barva, barva doplněná o dekorativní prvek jako třeba stříbrný proužek, přírodní motiv s kresbou dřeva či nějakého nerostu.

Máte dokonce příležitost pořídit si dvoubarevné rolety. Tedy kromě průhledného pruhu se střídají další 2 barvy. Například tahle kráska:

clanek_002

Estetickou hodnotu rolet Den a noc oceníte i při hře světel a stínů. Pořídíte-li si látku, která nezatemňuje úplně, potěší Vás, jak slabě prosvítající sluneční světlo vykresluje v pokoji příjemné měkké odstíny barev.

Co je ale naprosto skvělé, to je snadná změna. FEXI dodává rolety Den a noc již složené. Nehrozí Vám, že byste při skládání něco popletli, zapomněli či ztratili. Montáž našich rolet zvládnete sami za 5 minut. A pokud se rozhodnete pro montáž bez vrtání, jsou to doslova 2 minuty.

Není pak problém svěsit rolety, které se už trochu okoukaly, a nahradit je za jiné. Nová barva či vzhled pak oživí Váš interiér během několika okamžiků.

S roletami Den a noc tedy získáte moderní způsob zastínění s téměř bezúdržbovým provozem, ale také významný estetický prvek Vaší domácnosti.

Navštivte e-shop fexi.cz a porozhlédněte se. S výběrem Vám rádi pomůžeme.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení