Látkové rolety FEXI

Pokud jste se rozhodli pořídit si stínící techniku, můžete si vybírat z mnoha různých řešení – klasické rolety, žaluzie, markýzy či zástěny. Vaše rozhodnutí bude také podléhat řadě faktorů:

  • umístění stínící techniky venkovní či vnitřní, případně kombinace,
  • široký výběr materiálů od papíru přes látky až po kov či plast,
  • preferovaná orientace vertikální či horizontální,
  • preferované ovládání řetízkem, provázkem, ruční či elektrické,
  • požadovaná úroveň zatemnění či zastínění,
  • široký výběr barev, vzorů a podkladových obrázků.

A nakonec byste se měli zorientovat v tom, co současný trh nabízí. To znamená vybírat z takové stínící techniky, která již prošla inovací a vylepšeními, a neutrácet tak za zastaralé výrobky. Jak se ale v moři různých produktů vyznat? Snadno, vsaďte na rady odborníků.

Z novějších technologií například doporučujeme látkové rolety Den a noc (někdy také nazývané rolety noc a den, Rolety Zebra Fexi, DUO rolety a Twin). Jejich hlavní výhodou je fakt, že kombinují výhody běžných rolet a žaluzií, aniž byste pocítili nějaké jejich nevýhody.

Jak vlastně fungují rolety Den a noc?

Slyšíte výraz látkové rolety Den a noc poprvé? Vysvětlíme si, o co vlastně jde a jak látkové rolety den a noc fungují. V první řadě jsou to opravdu rolety, takže z kazety nad oknem se vysouvá a zasouvá látka. Látky mohou mít různé barvy a vzory, případně mohou být použité i různé materiály pro látku rolety. Úroveň průsvitnosti látky reguluje množství propouštěného světla. Látka nevisí jen tak ve vzduchu; je vedena po kolejnici, takže roleta nevlaje v nekontrolovatelných pohybech, ale je pevně usazena.

Látkové rolety Den a noc mají také něco společného se žaluziemi. Látkové rolety den a noc jsou složeny z pravidelně se střídajících pruhů látek, což může připomínat lamely žaluzií. Průhledný pruh se pravidelně střídá s pruhem neprůhledné látky. U látkových rolet Den a noc se můžete stejně jako u žaluzií rozhodnout pro vytažení celé látky nahoru, a tím okno zcela odkrýt, případně můžete roletu stáhnout až dolů a okno zakrýt. 

Nicméně rozdíl mezi žaluziemi a látkovými roletami tu přeci jen je. Při stažených žaluziích regulujeme průchod světla změnou úhlu, který jednotlivé lamely svírají se svislou plochou okna. Oproti tomu látkové rolety Den a noc umožňují nastavit výšku světelného otvoru, přes který může světlo procházet do pokoje.

Při stahování rolety se totiž používá princip kladky. Kladka se spouští dolů a látka rolety tvoří smyčku. Zadní část zůstává na okně nehybná a přední se odvíjí spolu s klesající kladkou směrem dolů. Tento pohyb přední části látky nad zadní nehybnou částí způsobuje, že dochází k vzájemnému překrývání pruhů neprůhledných pruhů s průhlednými (okno plně zastíněno) nebo průhledného pruhu s dalším průhledným (stíněna je ta část okna, kde se kryjí neprůhledný pruh s dalším neprůhledným). Nejlépe to pochopíte z našeho videa:

 

Synonymem pro rolety Den a noc je značka FEXI. Můžete ale narazit i na jiná označení:

  • rolety Zebra FEXI,
  • rolety Duo,
  • rolety Twinroll.

Stále se jedná o látkové rolety Den a noc, jen pod jinými obchodními názvy. 

Jak látková roleta Den a noc vypadá?

Jak jsme již zmínili výše, látková roleta Den a noc se skládá z proužků látky, které se pravidelně střídají. Jeden proužek je vždy plně průhledný, druhý je spíše neprůhledný, nebo dokonce zcela neprůsvitný, takže lze docílit i úplného zatemnění. Pomocí mechanismu se látka s proužky odvíjí z kazety.

Na roletě jsou navinuty dvě vrstvy tkaniny. Ty se spojují ve spodní liště se závažím, která funguje jako kladka. Při odvíjení se posunuje jezdec s lištou, jež tvoří dolní hranu rolety. Látka se tak chová jako lano na kladce. Díky tomu, že se roleta skládá ze dvou se opakujících pruhů látky, kdy jeden je průhlednější a druhý zatemňuje, dostávají se pruhy pomocí navíjení do různé polohy. Na okně je jedna vrstva látky se střídajícími se pruhy, která se už nepohybuje. Druhá vrstva se odvíjí z kazety, pohybuje se a kryje první vrstvu. Pokud se úplně překryjí neprůsvitné pruhy, dojde k úplnému zatemnění. V opačné poloze se zase překrývají plné i průsvitné pruhy, takže roleta částečně propouští světlo, a vytváří tak v místnosti pruhy střídajícího se světla a stínu.

Celý mechanismus v praxi jste viděli na videu výše.

Rolety také slouží jako designový doplněk a dokreslují vzhled domu či místnosti. Doporučujeme vybrat právě takové rolety, které dokreslí atmosféru bytu tak, jak potřebujete. Z tohoto důvodu nabízíme rolety v mnoha různých barevných variantách, vzorech a dekorech.

Jaké jsou hlavní výhody látkových rolet Den a noc?

Několik výhod a kladů jsme již zmínili. Mezi další patří možnost plynulé regulace světla. Můžete je úplně zatáhnout a máte plné zatemnění. Další výhodou je snadné ovládání buď klasickým řetízkem, případně elektrickým motorkem. Dokonce i když jste už koupili ručně ovládané látkové rolety FEXI, můžete je snadno vybavit motorkem na dálkové ovládání.

Nespornou výhodou látkových rolet je jejich univerzálnost – je možné je použít na jakákoli svislá okna v libovolné místnosti. Existují také varianty odolné vodě, takže i v koupelně nebo v jiných vlhkých prostorách najdou látkové rolety Den a noc své místo.

Jednou z hlavních předností je velice snadná montáž. Pokud se rozhodnete roletu pouze zavěsit na rám okna bez vrtání, zvládnete to klidně za 2 minuty.

Rolety z FEXI i pro vás

V případě, že Vás naše nabídka látkových rolet Den a noc zaujala, napište si o konkrétní kalkulaci pro Vaše okna. Poradíme Vám, jaké rolety koupit, spočítáme Vám přesnou cenu na základě zaměření, předvedeme vzorník barev.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení