Historie stínící techniky

Myslíte, že je stínící technika výdobytkem moderní doby? Ale kdeže! Člověk se snažil před slunečními paprsky chránit už odpradávna. Pojďte se s námi podívat na dlouhou cestu, kterou stínění ušlo, aby vypadalo tak jako dnes.

historie stínící techniky

Všechno to začalo závěsy

Stínící technika je stará tisíce let. Už lidé v neolitu si vchody do jeskyní zakrývali zvířecími kůžemi. První zmínky o stínění však pochází až ze 4. tisíciletí před naším letopočtem ze starého Egypta. Egypťané velmi dbali na vkus a moderno. Své obydlí a paláce proto vybavili tkanými textiliemi, které zdobili různými ornamenty. Umisťovali je na okna, do průchodů i mezi sloupy.

Řecko modernizovalo

S novými, neotřelými a moderními nápady přišli Řekové. Tato civilizace dala světu tzv. pelmenty. Jedná se o ozdobu vyrobenou z látky, která spojovala svislé postranní závěsy. Vzory závěsů byly jednoduché a spodní lem měl pravoúhlý tvar. Řekové měli smysl pro detail, a proto barvy a dekory jejich závěsů ladily jak k interiéru, tak k oblečení majitele příbytku. Římané pak závěsům dodali třepení, střapce a květinové vzory.

Od románského období po secesi

V průběhu období získala stínící technika nové vlastnosti. Už nesloužila pouze k ochraně proti slunečním paprskům, ale chránila také soukromí svého majitele. V různých obdobích, která se ve světě vystřídala, hrály prim jiné typy a designy stínění. Často se však jen mírně vylepšovaly již stávající materiály. Nová funkční řešení se objevují spíše až v moderním období.

Zajímá vás tedy, co používali například v románském období? Tehdy už byla vynalezena první funkční garnýž. V gotickém období se závěsy zdobila nejen okna, ale dokonce i stěny a v renesanci se používaly již zmíněné řecké pelmenty. Baroko bylo obdobím velkoleposti, podle čehož vypadalo také stínění, které bylo velmi ozdobné a okázalé. V rokoku se používaly hravé květinové vzory a bohaté řasení a secese se zaměřila na bohaté zdobení závěsů bižuterií.

Francouzské žaluzie

Historie stínící techniky pokračovala markýzami a okenicemi, které se používaly převážně v noci. V roce 1812 je však doplnila novinka jménem žaluzie, která se stala velmi populární. Slovo žaluzie pochází z francouzského jalousie, což znamená žárlivost. Používalo se pro mříže, které byly připevněny na oknech orientálních harémů. Žaluzie byly nově otočné. Spojení žaluzií šňůrkami a páskami se však začalo používat až v Německu. Od té doby se jejich výroba příliš nezměnila.

Rolety ze zámoří

A teď už pojďme k úžasným roletám! Vznikly přibližně ve stejné době jako žaluzie, ale daleko za mořem v USA. Byly tak žádaným zbožím, že firmy ve Spojených státech amerických nestíhaly vyrábět a rolety se rozšířily i do Evropy. První továrna na našem území vznikla v roce 1889 a vyráběly se zde rolety exteriérové i interiérové. Vývoj rolet byl bohužel na chvíli zastaven po roce 1948 s nástupem komunismu. V 90. letech 20. století se však vrátily a dnes vám tak můžeme nabídnout kvalitní rolety Den a noc v nejmodernějším designu, barvách a hlavně plně funkční.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení